سند چشم انداز دهیاری

بسمه تعالی مقدمه

عامل اصلی پیشرفت و پویایی یک ملت و جامعه، داشتن چشم انداز و برنامه ریزی بر مبنای اهداف پیش بینی شده در آن می باشد و برنامه ها زمانی اجرایی خواهند شد که از یک افق روشن و قابل دسترس برخوردار باشند بنام ” چشم انداز”

تعریف چشم‌انداز

چشم انداز عبارت است از آینده ای واقع‌گرایانه، محقق‌ الوقوع و جذاب برای یک سازمان یا شهر و روستا.  چشم‌انداز در یک مفهوم کاملاً‌ عینی، یک تخیل است، در عین حال، نوع خاصی از تخیل است که بر مبنای اطلاعات و دانش بنا نهاده می شود. چشم انداز بیان صریح شما از سرنوشتی است که باید به آن سمت حرکت کرد، آینده‌ای است که برای روستای اردال و صفی آباد موفقیت‌آمیزتر و مطلوب‌تر از وضع فعلی آن است. چشم انداز نمادی جذاب از تمام مسائلی است که برای روستای اردال و صفی آباد امکان‌پذیر خواهد بود.

چشم‌انداز فقط ایده یا تصوری از آینده‌ای مطلوب برای روستای اردال و صفی آباد است. البته چشم‌انداز صحیح ایده‌ای است که آن‌چنان تولید انرژی می‌کند که در واقع با به کارگیری مهارت‌ها، استعدادها و منابع لازم برای محقق کردن آن، حرکت به سوی آیندة مطلوب را به طور جهشی آغاز می‌کند.    چشم‌انداز علامت شروع و پاسخ به سئوال همه کسانی است که می‌خواهند تا بفهمند روستای اردال و صفی آباد چیست و مقصدش کدام است؟

 اهمیت چشم انداز برای روستاها

روستای بدون داشتن چشم انداز مناسب و لازم، نمی داند کدام استراتژی را می‌خواهد تدوین کند؟ بنابراین هر روستایی قبل از آنکه بخواهد استراتژی های آینده خود را تدوین کند باید چشم‌انداز روشنی داشته باشد.چشم‌انداز روستای اردال و صفی آباد زیر‌بنایی‌ترین ارزش‌ها، آرمان‌ها و اهداف روستای اردال و صفی آباد است. چشم‌انداز میل باطنی اعضای روستا است که در مغز و قلب آنان جا گرفته است. پندار و چشم‌انداز باید درک روشنی از اینکه روستای اردال و صفی آباد امروز به کجا می‌رود و نیز نقشه جاده حرکت به سوی آینده را ارائه دهد. نقش حیاتی روستا در زندگی افراد ایجاب می‌کند که اعضا بدانند که» باور‌های مشخص و اساسی که روستا بر پایه آنها استوار است یعنی” ارزش‌های روستای اردال و صفی آباد” چیستند؟ » امروز روستای اردال و صفی آباد چه کاره است و آرمان‌هایش برای افراد چیست؟ یعنی چه “ آرمان‌هایی “دارد؟ » اردال و صفی آباد نسبت به چه چیزی متعهد است و به کجا می‌رود یعنی “ اهداف روستای اردال و صفی آباد” چیست؟

تعریف و تعیین دورنمای آینده نشان می دهد که نقش چشم انداز طی فرآیندی اجرایی می تواند بر تمامی تصمیمات، برنامه ریزی ها و  فعالیت ها نقش مؤثری ایفا نماید. امروزه ملت ها و سازمان های فعال در زمینه توسعه ملی، موفقیت بیشتر خویش را مدیون چشم انداز ملی و سازمانی می دانند، بطوریکه هرگونه نقد و ارزیابی عملکرد و تشویق و تنبیه افراد در سطوح بالا و پایین نمی تواند بدون ارزیابی تحقق اهداف چشم انداز صورت پذیرد و در تداوم اهداف یک ملت و سازمان همیشه مورد توجه قرار می گیرد.

بطورکلی بدیهی است چنانچه تصویر سازی آینده ای را که می خواهیم بدان دست یابیم بدرستی صورت گیرد، موانع تحقق آن روشن شده و روستای اردال و صفی آباد به راحتی خواهد توانست بر موانع موجود غلبه نماید. بر این اساس چشم انداز روستای اردال و صفی آباد باید خصوصیات زیر را داشته باشد :

  • بلندپروازانه بوده و آینده های دور را ترسیم کند
  • واضح و قابل فهم باشد
  • ایجاد هیجان، انگیزه و تحرک نماید و برانگیزاننده مشارکت همگانی باشد.
  • کلی نگر، طوری که سازگار با تغییرشرایط باشد
  • واقع نگر، قابل دسترسی و اجرا باشد.
  • جامع، تحول گرا، آینده نگر و پویا باشد.

بر این اساس و با توجه به ویژگیها ، اولویت ها ،پتانسیلها و محدودیتهای روستا، دهیاری اردال و صفی آباد پیشنهاد تدوین چشم انداز روستا را با چشم انداز ذیل دارد:

روستای اردال و صفی آباد روستایی است با ……………………………………………………………………………………

خواهشمند است از نظرات سازنده و تکمیلی خود ما را بهره مند سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 − سیزده =

فهرست